studio mebli JOANNA

niedziela, 27 kwietnia 2014

21 sposobów by uzyskać ergonomiczną kuchnię-porady

więcej na www.studiomebli.com.pl

Mądry Polak przed szkodą, czyli jak uniknąć błędów w aranżacji kuchni:

1. Aby uniknąć późniejszych przeróbek projekt kuchni należy wykonać na samym początku . Oszczędzimy sobie w ten sposób zbędnych przeróbek instalacji gazowniczych, kanalizacyjnych i elektrycznych. Za błędy w nieprawidłowo zaaranżowanej kuchni płacimy niewygodą przez wiele lat.
2.Dobrze zaprojektowana kuchnia to dużo zaoszczędzonych kroków. Właściwie zaplanowana kuchnia wpływa odwdzięcza się wygodą użytkowania.
3.Puste pomieszczenie stwarza iluzję przestronności. Tylko dokładny plan pozwoli określić ile sprzętów i mebli zmieści się w kuchni.
4. Wzorowy ciąg roboczy w kuchni to: chłodziarka, zlewozmywak, płyta kuchenna i na końcu stół. W tej kolejności powinny znajdować się najważniejsze sprzęty w kuchni. Nie zawsze nasze kuchnie umożliwiają na takie rozmieszczenie. Warto w miarę możliwości trzymać się tych wytycznych.
5. Z powodu ryzyka zdmuchnięcia płomienia gazu, nie powinno się kuchenki gazowej umieszczać w pobliżu okna. Przy oknie płomienie są słabo niewidoczne. Odstęp od okna do krawędzi kuchenki musi wynosić najmniej 60 cm .
6. Blaty robocze pomiędzy sprzętami w kuchni ułatwią pracę. Dużo łatwiej smaży się naleśniki, kiedy po dwóch stronach kuchenki są blaty. Jest gdzie postawić masę naleśnikową i wyłożyć usmażony naleśnik. Bardzo wygodny jest blat roboczy koło lodówki. Pozwala na położenie wyjętych produktów.
7. Usytuowanie kuchenki w przejściu lub rogu utrudnia korzystanie z niej. Wystające rączki patelni mogą być powodem groźnych poparzeń.
8. Warto uwzględnić wzrost domowników, zbyt nisko umieszczone blaty będą niewygodne dla ludzi o wzroście ok 185 cm. Normy mówią, że dla osoby o wzroście do 185 cm wygodny wymiar blatów to 85 cm, powyżej zalecana wysokość 90 cm. jesyprzecięnt
Przy planowaniu mebli , wpływający na wysokość blatu roboczego i podwieszenie szafek górnych. Zaowocuje to bezpieczeństwem pracy i zdrowszym kręgosłupem.
9. Wysokość blatów kuchennych wpływa na umieszczenie okna. Warto o tym pamiętać planując zamontowanie okna w nowo budowanym domu lub przy wymianie okna w istniejącym mieszkaniu. Jeśli chcemy aby blat kuchenny stanowił jednocześnie parapet, umieśćmy okno na wysokości 82 cm od ułożonej podłogi. Pozwoli nam to zrezygnować z parapetu, a na jego miejscu wpuścić blat w niszę okienną.
10. Prawidłowa wysokość szafek dolnych to 85 - 90 cm . Wymiar ten jest uzależniony od wzrostu użytkowników. Wymiar 90 cm zalecany jest dla ludzi powyżej 185. Prawidłowe usytuowanie blatów, pozwoli uniknąć garbienia się przy przygotowaniu posiłków.

11. Górne szafki wieszamy co najmniej 50 - 60 centymetrów nad blatem. Podwieszenie na tym poziomie mebli ułatwia sięganie po przedmioty, jednocześnie meble nie przeszkadzają nam w pracy.
12. Pracę w kuchni ułatwią nam szafki typu cargo ze specjalnie wysuwanymi półkami. Bardzo dobrze zdają egzamin szuflady, w których wszystko jest pod ręką. Koła obrotowe umieszczone w szafkach narożnych ułatwiają korzystanie z trudno dostępnych miejsc.
13. W kuchni powinien znaleźć się chociaż niewielki stół.
14. Przy zakupie lodówki z inoksu należy zwrócić uwagę na jej „palcowość”. Sprzęt ten jest często dotykany i jeśli powierzchnia inoksu nie jest zabezpieczona specjalną powłoką antypalcową, utrzymanie jej w porządku może przysparzać problemów. Lodówka nie powinna sąsiadować ze zlewozmywakiem.
15. W małych kuchniach warto zabudować szafkami kaloryfer. Ciepło należy wypuścić przez specjalne kratki wentylacyjne umieszczone w blacie i cokole.
16. Przy zakupie okapu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd. Ważna jest głośność pracy urządzenia.
17. W sytuacji, gdy wyjście komina jest umieszczone w pewnej odległości od okapu warto częściowo podwiesić sufit. Pozwoli to na ukrycie rury odprowadzającej, uplastyczni wnętrze i umożliwi zainstalowanie punktów świetlnych.
18. Nie starajmy się za wszelką cenę zminimalizować zlewozmywaka. To jedno z podstawowych miejsc pracy. Powinno być wygodne.
19. Ważne jest, aby za zmywarką i piekarnikiem nie znajdowały się gniazdka elektryczne ani instalacje hydrauliczne i gazowe. Zmywarka przylega do samej ściany. Gniazdka wypychałyby ją z szeregu.
20. W większości bloków zabronione jest podłączanie okapu do komina. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem prawie wszystkie okapy działają jako kominowe i pochłaniacze. Okapy elektryczne posiadają wymienną wkładkę węglową. Nie wymagają rurowego podłączenia do szybu wentylacyjnego.
21. W niedużych kuchniach doskonale zdają egzamin pawlacze, które chociaż trudno dostępne, pozwalają na schowanie wielu rzadko używanych przedmiotów
Pamiętajmy najważniejsza jest ergonomia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

www.studiomebli.com.pl