studio mebli JOANNA

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Jak urządzić ciasną kuchnię-porady

  
Chyba każdy z nas marzy o dużych, przestrzennych pomieszczeniach mieszkalnych, które bez wątpienia dają nam dużą swobodę, ale i poniekąd wzmagają poczucie wolności...
 
 
...niestety nie każdy może takimi pomieszczeniami się cieszyć. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę polskie warunki mieszkalne, bloki z wielkiej płyty, zamieszkiwanie w blokach. Tam zbyt dużej przestrzeni nie uraczymy. Mało tego – nieraz się okazuje, że na brak owej przestrzeni narzekamy. Jednak zwykle jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest po prostu radzenie sobie z „ciasnotą”. Na przykład w kuchni. W takich przypadkach doskonale sprawdza się perfekcyjnie wykonana i dostosowana do możliwości pomieszczenia kuchnia na wymiar.
WYKORZYSTAĆ KAŻDY CAL!
Planowanie umeblowania i wyposażenia ciasnej kuchni to zadanie wymagające dużej precyzji i pełnego wykorzystania każdego skrawka wolnej przestrzeni. Nie może się zmarnować żaden centymetr sześcienny, bo tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek marnotrawstwo! W związku z tym, gdzie tylko możemy uzyskać jakiś kawałek powierzchni – czy to podłogi, czy ściany – robimy to. Z drugiej zaś strony rezygnujemy z wszystkiego, co wymaga od nas owej przestrzeni, a samo w sobie nie jest niezbędne w kuchni, nie wnosi nowej funkcjonalności. Tutaj musimy być bardzo praktyczni.
W takich przypadkach najlepiej jest wykonać meble na wymiar, które w maksymalny sposób wypełnią kuchnię – od jej podłogi, aż po sam sufit. W końcu musimy mieć dużo szafek i szafeczek, w których zmieścimy talerze, sztućce, garnki, wszelki drobniejszy sprzęt AGD. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być takie skonstruowanie mebli, aby można było powiększać ich funkcjonalność, jedynie na określoną chwilę, kiedy tego potrzebujemy. Chodzi np. o blaty, czy też stoły wysuwane z wnętrza szafki – w ten sposób mamy na co dzień więcej przestrzeni w kuchni, ale w przypadku takiej potrzeby – zyskujemy tymczasowo dodatkowy blat. Ciekawie prezentują się również rozkładane stoły, które na co dzień pełnią funkcję ozdobnych obrazów naściennych, ale po ich rozłożeniu pełnią funkcję bardziej użytkową.
SPRZĘT PRZYSTOSOWANY DO KUCHNI
Wszelkie większe urządzenia, jakie zakupujemy do ciasnej kuchni, powinny być przemyślane i dostosowane do potrzeb oraz możliwości. W związku z tym raczej powinniśmy się skupić na nieco mniejszej lodówce, niż pozwolilibyśmy sobie w przypadku bardziej obszernej kuchni. Podobnie będzie z kuchenką (może wystarczą nam same palniki, bez kuchenki do pieczenia?) czy też ze zmywarką, która będzie po prostu mniej pojemna. Zrezygnujemy też z dwukomorowego zlewozmywaka na rzecz jednokomorowego.
Warto mieć wybrany dla siebie sprzęt na etapie, gdy projekt kuchni jest w fazie przygotowania – wówczas możemy sprzęt ów idealnie wkomponować w meble, nie tracąc niezbędnych i cennych dla nas centymetrów przestrzeni. Zresztą, takie ustalenia warto uzgodnić z projektantem, z pewnością ma już doświadczenie i wiele pomysłów, którymi się z Tobą podzieli, ułatwiając Ci w ten sposób pracę.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, która ma ciasną kuchnię – nie musisz się tym nadmiernie martwić! Można znaleźć na ten problem dziesiątki, jeśli nie setki ciekawych rozwiązań. I na pewno któreś z tych rozwiązań przypadnie Ci do gustu...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

www.studiomebli.com.pl